0 216 593 0844
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Laboratuvar

Anasayfa » Laboratuvar

Laboratuvarımız bünyesinde;

  • Baz malzeme analizleri
  • Bazı organik ilavelerin ölçümleri
  • ppm ve gram düzeyinde metalik değer ölçümleri
  • Yoğunluk ölçümü
  • Kaplanmış parçaların kalınlık ve step ölçümleri
  • Banyo numunelerine kaplama deneme çalışmaları yapılmaktadır.

Islak analiz bölümünde titrimetrik yöntemlerle banyolardaki baz malzeme (nikel klorür, soyum hidroksit, sodyum siyanür vb.) miktarları tayin edilir,  ön işlem banyoları için ise konsantrasyon analizleri yapılabilmektedir.

Bütün banyo numunelerinde ayrıca Mp-Aes (mikroplazma atomik emisyon spektrometresi) cihazı ile Fe ,Zn, Cu, Cr, Co, Ni.. gibi  banyo kirlilik değerleri ppm ve gram düzeyinde ölçülebilmektedir.

X-ray cihazında ise sıvı numunelerde Cu, Cr, Zn, Ag, Sn, NiZn, Ni gibi metallerin gram düzeyinde ölçümleri yapılabilmektedir.

Analiz için kullanılan ayarlı çözeltiler ve solüsyonlar haftalık olarak yenilenir.

Cihazların kalibrasyonları aylık, doğrulamaları ise haftalık olarak takip edilir.

Analiz için gelen numuneler, tekrarlanabilirlik olması amacıyla bir hafta süreyle saklanmaktadır. Bir hafta sonunda atık toplama alanına gönderilir.

Kaplama denemesi (hull- cell) yapabilmek için laboratuvar, tesis şartlarına benzer şekilde; asidik yağ alma, elektrikli yağ alma, sıcak yağ alma, dekopaj, yıkama gibi ön işlemleri uygulamak üzere düzenlenmiştir. Bu ön işlem banyoları tesis düzeninde olduğu gibi bakım ve değişimden geçmektedir.

Analize gelen numuneler için laboratuvarda yapılan kaplama denemelerinde, banyonun orijinal durumu ve firmanın elde etmek istediği görüntüye uygun çalışma şartları elde edebilmek için organik ilaveler ile hull-cell çalışmaları yapılmaktadır. Kaplama yapılan parçalar için kalınlık ölçümleri yapılarak, çalışma onaylanır ve raporlanır.

Son aşama olarak kalite kontrole destek sağlayan bir hizmet olarak, malzeme üzerindeki kaplamanın korozyon dayanımını süre bazında ölçebilmek için tuz testi kullanılmaktadır. Test sonucunda parçaların beyaz ve kırmızı pas görme süreleri belirlenir.

Analiz sonuçlarının raporları müşteri ve banyoya özel kartlar ile yazılı ve bilgisayar ortamında kayıt altında tutulmaktadır. Böylece geriye dönük analiz takibi kolaylaştırılmıştır.